معرفی کتاب جادوگران

31 اردیبهشت 1397


 

کوئنتین پسری هفده ساله است که با دوستان قدیمیش، جیمز و جولیا برای مصاحبه‌ی کالج میرن. کوئنتین همیشه در سایه جیمز بوده. سه دانش‌آموز باهوش که به بهترین مدرسه در بروکلین می‌رن و سرگرمی‌هاشون مثل هر نوجوان مدرن آمریکایی دیگه هست و از آی پاد استفاده می‌کنن و خلاصه یک زندگی معمولی. اما کوئنتین از این زندگی راضی نیست و هربار که غمگینه به کتاب داستان جادویی دوران کودکیش برمی‌گرده تا از این فضا فاصله بگیره.

واقعا چی می‌شد اگه می‌تونست توی این کشور مدرن به یک مدرسه جادویی بره؟ خب انگار بخت باهاش یار بوده و مصاحبه‌ی کالج مسیر زندگیش رو عوض می‌کنه. اما انگار توقع زیادی از دنیای جادویی داشته...
این رمان یک فانتزی بزرگسال هست که توسط لو گراسمن،رمان‌نویس و روزنامه‌نگار آمریکایی در سه جلد نوشته شده. اگه درست متوجه شده باشم نشر باژ در حال حاضر جلد اول این کتاب رو در دو بخش منتشر کرده.

این کتاب برنده ی جوایز زیر هم شده:
جایزه‌ی ای‌ال‌ای الکس (2010)، جایزه‌ی جان دابلیو کمپ‌بل برای بهترین نویسنده‌ی تازه‌کار (2011)، نامزد دریافت جایزه‌ی کیچیز برای بازوچه‌ی سرخ (رمان) (2009)، نامزد دریافت جایزه‌ی کتاب منتخب گودریدز برای داستانی و فانتزی (2009)

چند سطر کتاب

 - مطالعه‌ی جادو نه علمی به حساب می‌آد، نه هنری و نه دینی. خود جادو یک نوع فنه. وقتی جادو می‌کنیم، نه آرزو می‌کنیم و نه دعا. بلکه به ارادمون و دانش‌مون و مهارت مون تکیه می‌کنیم تا در دنیای اطرافمون، تغییر مورد نظرمون رو اعمال کنیم.
منظور این نیست که از ماهیت جادو اون طور که فیزیکدان‌ها از کاروبار ذرات زیراتمی سر در میارن، سر درمیاریم. البته شاید اون‌ها هم هنوز سردرنمیارن. هیچ‌وقت درست یادم نیست.
در هر صورت نمی‌دونیم جادو چیه یا از کجا می‌آد و نمی‌تونیم که بدونیم، همون‌طور که نجار نمی‌دونه درخت چرا رشد می‌کنه. مجبور هم نیست بدونه. درخت هست و اون هم ازش استفاده می‌کنه.
ص 91

📕 جادوگران (جلد اول، بخش اول)/ لو گراسمن/مترجم: اشکان کریمیان/ تصویرگر: سعید فرهنگیان/نشر باژ/ رقعی/ شومیز/346 صفحه/ 22600 تومان

یادداشت از: کلیدر/ مهرنوش چمنی

@KLIDARدیدگاه های شما