برخورد تمدن‌ها/ اسلام و دموکراسی

29 فروردین 1397


برخورد تمدن‌ها/ اسلام و دموکراسی

📚 @klidar

#برخورد_تمدنها تئوری مطرح شده توسط متخصص علوم سیاسی ساموئل هانتینگتون می‌باشد که مطابق این تئوری پس از پایان جنگ سرد فرهنگ و هویت مذهبی سرچشمه همه درگیری‌ها خواهد بود. نظریهٔ برخورد تمدن‌ها از هانتینگتون در سال ۱۹۹۲ ابتدا در یک سخنرانی مطرح و بعد هم در مقاله‌ای در سال ۱۹۹۳ منتشر شد.

هانتینگتون در تئوری خود تمدن‌های جهان را به قسمت‌های مجزا تقسیم می‌کند که شامل تمدن غرب، تمدن اسلامی، ارتدوکس‌ها، تمدن شرق آسیا، آمریکای لاتین، آفریقا، تمدن بودایی و هندوئیسم می‌شود.

هانتینگتون با اشاره به موضوعاتی چون جنگ یوگسلاوی و درگیری هند و پاکستان، مذهب را به عنوان نقش کلیدی در این در گیرها مطرح می‌کند او ترکیه و ایران را به عنوان کشورهای نوظهور در عرصه بنیادگرایی اسلامی مطرح می‌سازد./ ویکی پدیا


#چند_سطر_کتاب 

هیچ کشور اسلامی در طول تاریخ، نظام سیاسی کاملا دمکراتیک نداشته است. مورد استثنا فقط ترکیه است که در آنجا مصطفی کمال #آتاتورک آشکارا دریافت‌های اسلامی را درباره اجتماع و سیاست به کناری نهاد و در پی ایجاد کشوری کاملا غربی، مدرن و دنیوی افتاد. تجربه ترکیه با دمکراسی با توفیق کامل همراه نبوده است. در دیگر نقاط دنیای اسلامی، پاکستان در سه نوبت به دمکراسی روی آورد که هیچ‌یک دیری نپایید. در ترکیه بر اثر مداخله نظامی‌‌ها، گاه دمکراسی منقطع شده است. پاکستان دارای حکمرانی بوروکراتیک و نظامی بوده که گاه بر اثر اجرای انتخابات دچار وقفه شده است. تنها کشور عربی که نوعی دمکراسی را، هرچند با تغییراتی، زمانی به نسبت طولانی حفظ کرد، لبنان بود. هرچند دمکراسی آن هم به نوعی اولیگارشی بدل شد و چهل تا پنجاه درصد جمعیت آن نیز مسیحی بود. همین که مسلمانان در لبنان حائز اکثریت شدند و در پی کسب حقوق خویش برآمدند، دمکراسی لبنان از هم پاشید. هرقدر هم که اسلام و دمکراسی در تئوری با یکدیگر موافق و همگام باشند در عمل با هم ناسازگاری دارند.
ص339

📘 موج سوم دموکراسی 
🔹 #ساموئل_هانتینگتون
🔹 #احمد_شهسا
🔹 #نشر_روزنهدیدگاه های شما