معرفی کتاب سرسخت کم بخت

31 اردیبهشت 1397


 

کتاب "سرسخت، کم‌بخت" دو داستان جدا از هم اما با تم یکسان هست. داستان‌های که با مرگ و دنیای ماورا الطبیعه در ارتباط هستن و اتفاقات عجیبی در اون‌ها رخ می‌ده.
داستان اول زنی هست که یک شب رو در هتلی واقع در کوهستان می‌گذرونه و این شب تا به آخر برسه کلی حرف و ماجرا با خودش داره.

دومی دختری هست که خواهرش در کما به سر می‌بره و خانواده کم‌کم باید مرگ دخترشون رو قبول کنن و به زندگی عادی برگردن. گرچه همیشه منتظر یک معجزه هستند تا شاید "کنی" روزی چشماشو باز کنه و زندگی رو از سر بگیره.

در مورد نویسنده اینطور نوشته شده که:
رمان های بنانا یوشیموتو تاثیر ماندگار و خلسه آور دارند. غم، حسرت گذشته، گذر اندوه بار عمر عناصر کلیدی زیبایی شناسی ژاپنی و همینطور موضوع داستان های یوشیموتو هستند.

این نویسنده ژاپنی با اثری به نام «دریاچه» توانست در کنار محمود دولت آبادی و هاروکی موراکامی در فهرست 12 نفره نامزدهای جایزه «بوکر» آسیایی قرار بگیرد. همچنین وی نخستین نویسنده ژاپنی است که توانست با ارسال اثری به جایزه ادبی «كاپری» ایتالیا از سوی هیات داوران این جشنواره به عنوان نویسنده برتر شناخته شود.

چند سطر کتاب

شهر و کوهستان تاریک را می‌توانستم از پنجره ببینم. نور چراغ‌های شهر تا دوردست‌ها گسترده بود؛ ذرات روشنایی. حس می‌کردم به ناکجا آمده‌ام. انگار دیگر خانه‌ای نداشتم تا به آن بازگردم. جاده‌ای که در آن بودم راه به جایی نداشت. این سفر هیچ‌وقت تمام نمی‌شد انگارفردا صبح هرگز نمی‌رسید. به نظرم رسید که احتمالا وقتی یک روح باشی چنین حسی خواهی داشت. با خودم فکر کردم که حتما، ارواح برای همیشه در تله‌ی زمانی این چنینی گیر افتاده‌اند. حالا چرا من فکر می‌کنم که ارواح چه حسی دارند؟ نمی‌دانستم. بی‌شک خستگی در من لانه کرده بود.
ص 26

سرسخت، کم بخت/ بنانا یوشیموتو/ مترجم: البرز قریب/ نشر حرفه نویسنده/ رقعی/ شومیز/125 صفحه/ 10،000 تومان


@KLIDARدیدگاه های شما