تقویم کلیدر شنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۷ ۱۴ آوریل ۲۰۱۸

28 تیر 1397


#تقویم_کلیدر

شنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۷
۱۴ آوریل ۲۰۱۸
📚 @klidar

*️⃣ روز ۲۵ فروردین در تقویم ایران #روز_ملی_عطار است که هرساله در نیشابور، آرامگاه وی همراه برنامه‌های عطار شناسی برگزار می‌شود؛ گلباران آرامگاه عطار، ارائه پژوهش‌هایی در مورد این شاعر، نمایشگاه کتاب و خوشنویسی و شب شعر از جمله برنامه‌هایی است که در این روز برگزار می‌شود.
فریدالدین ابوحامد محمد عطار نیشابوری مشهور به #شیخ_عطار_نیشابوری یکی از عارفان و شاعران ایرانی بلندنام ادبیات فارسی در پایان سدهٔ ششم و آغاز سدهٔ هفتم است. «منطق الطیر»، «مختارنامه»، «تذکرةالاولیا»، «اسرار نامه»، «الهی نامه» و «مصیبت نامه» از آثار شاخص وی هستند.


*️⃣ #اریک_فون_دنیکن (به آلمانی: Erich von Däniken) (زاده ۱۴ آوریل ۱۹۳۵) نویسنده سوئیسی است.
اولین اثر فون دنیکن «ارابه خدایان» بود که نظریات وی در این کتاب باعث شد تا وی را پدر نظریات فضانوردی باستانی لقب بدهند. او ۲۶ کتاب مختلف نوشته‌است که به ۲۰ زبان زنده دنیا ترجمه شده‌است.
نگاهی به آثار👇:
طلای خدایان/ معجزه‌های خدایان/ تاریخ نادرست/ بازگشت به ستارگان/ نشانه‌های خدایان/ و...


*️⃣ #بوریس_استروگاتسکی (به انگلیسی: Boris Strugatsky) (زاده ۱۴ آوریل ۱۹۳۳ ـ ۱۹ نوامبر ۲۰۱۲) نویسندهٔ اهل روسیه بود. وی به همراه برادرش #آرکادی_استروگاتسکی جزو نویسندگان مشهور سبک علمی-تخیلی و مشهورترین نویسندگان روس این سبک شمرده می‌شدند.
مشهورترین اثر آن‌ها «پیک‌نیک کنار جاده» نام دارد، این اثر در ایران توسط #نشر_تندیس منتشر شده است.


*️⃣ #دیوید_باس (به انگلیسی: David Buss) (متولد ۱۴ آوریل ۱۹۵۳) پروفسور روانشناس از دانشگاه تگزاس در آستین است که برای پژوهش‌هایش در روانشناسی تکاملی به ویژه در باب تفاوت‌های بین دو جنس انسان در انتخاب جفت شناخته می‌شود.
از آثار وی می‌توان به «تکامل میل»، «شور خطرناک»، «چرا زنان سکس دارند»، «سکس، قدرت، تعارض» و «روان‌شناسی تکاملی» اشاره کرد. کتاب «روانشناسی تکاملی» با ترجمه #آرش_حسینیان از #نشر_مثلث منتشر شده است.


*️⃣ #آرنولد_جوزف_توینبی (به انگلیسی: Arnold Joseph Toynbee) (زاده ۱۴ آوریل ۱۸۸۹ - درگذشته ۲۲ اکتبر ۱۹۷۵) تاریخ‌دان و نویسنده انگلیسی بود.
وی کتاب‌های بسیاری در مورد تاریخ یونان و سرگذشت شمون نوشته‌است. از آثار معروف او «تحقیقی در تاریخ» و «جهان و «باخترزمین» است.
آثار ترجمه شده به فارسی👇:
بررسی تاریخ تمدن/ #نشر_امیرکبیر
بررسی تاریخ/ #نشر_علمی_فرهنگی
تحلیلی از تاریخ جهان از آغاز تا امروز/ #نشر_مولی
برای قرن بیست و یکم/ #نشر_ثالث

t.me/klidarدیدگاه های شما