معرفی کتاب خورشید هنوز یک ستاره است

21 فروردین 1397


 

چند وقت پیش یک کتاب دیگه از همین نویسنده (همه چیز همه چیز) براتون معرفی کردم و اگه یادتون باشه در مورد "یانگ ادالت" حرف زدم. کنجکاو شدم که این کتاب رو هم نگاهی بندازم. نیکولا یون نویسنده‌ی جامائیکایی ـ آمریکایی خوش ذوق و خلاق هست که رمان‌هاش بسیار هم مورد استقبال قرار گرفته.

ناتاشا و دنیل دو نوجوان چند ملیتی هستن که طی یک اتفاق با هم آشنا می‌شن. اما الان زمان خوبی برای آشنایی این دوتا نیست. چون ناتاشای جامائیکایی به دلیل مهاجر غیرقانونی بودن، در شرف اخراج از آمریکاست. ناتاشا یک دختر منطقیه و به علم بیش از هرچیز دیگه‌ای اعتقاد داره. دنیل هم یک پسر آمریکایی ـ کره‌ای هست که همیشه پسر خوبی برای والدینش بوده و هیچ وقت به سرنوشت اعتقادی نداشته...

این رمان برنده نهایی جایزه ملی کتاب برای جوانان شده. جز این، برنده جوایز متعدد دیگه‌ای در سطح آمریکا و کشورهای دیگه شده. جزو پرفروش‌های نیویورک تایمز بوده و مورد توجه خوانندگان گودریدز هم قرار گرفته.
البته این نکته رو بگم که اگه من کتاب رو ترجمه می‌کردم احتمالا اسمش می‌شد:"خورشید هم یک ستاره است". عنوان اصلی کتاب: THE SUN IS ALSO A STAR

چند سطر کتاب

نیم عمرِ یک ماده مدت زمانی است که آن ماده به نصف مقدار اولیه‌اش کاهش می‌یابد.
در فیزیک هسته‌ای، این مدت‌زمان برای اتم‌های ناپایدار است که انرژی‌شان با ساطع کردن تشعشع کاهش می‌یابد. در زیست‌شناسی، این مدت زمان برای حذف نصف یک ماده، مثلا آب، الکل یا فراورده‌های دارویی از بدن است. در شیمی، این مدت زمان لازمه‌ی تبدیل نصف یک واکنش دهنده مثل هیدروژن یا اکسیژن به ماده‌ی به دست آمده، یعنی همان آب است.
در عشق، این مدت زمان برای عاشق و معشوق‌هاست. برای آنکه بتوانند حداقل نیمی از احساس اولیه‌شان را در گذشته احساس کنند.
هرگاه ناتاشا به عشق فکر می‌کند به این نتیجه می‌رسد: هیچ‌چیز همیشگی نیست؛ مثل هیدروژن، لیتیوم یا بورون، عشق هم نیم عمرِ بسیار بسیار کوچکی دارد که از بین می‌رود و به هیچ می‌رسد. وقتی هم که به هیچ برسد انگار هرگز وجود نداشته است.
ص 67

خورشید هنوز یک ستاره است/ نیکولا یون/ مترجم: فاطمه خسروی/ نشر نون/ رقعی/ شومیز/348 صفحه/ 28500 تومان

یادداشت از: کلیدر/ مهرنوش چمنی

@KLIDARدیدگاه های شما